آیا تا به حال رزومه ده سال آینده خود را نوشته‌اید؟

یکی از سوال‌هایی که در مصاحبه‌های شغلی از شما پرسیده می‌شود هدفگذاری‌های شما برای ۵ سال یا ده سال آینده است. رزومه کاری شما سوابق، تحصیلات و مهارت‌های شما را به خوبی نشان می‌دهد اما اهداف شما برای آینده نیز مهم است. هیچ کارفرمایی علاقه ندارد بعد از استخدام افراد و سپری کردن دوره آموزشی تصمیم بگیرد سراغ شغل دیگری برود. نیروی انسانی سرمایه هر شرکت است و هیچ کسب و کاری دوست ندارد روی فرد اشتباه سرمایه‌ گذاری کند.

توجه داشته باشید هیچ مصاحبه‌گری از شما نمی‌خواهد دقیقا توصیف کنید که در ده سال آینده کجا قرار خواهید گرفت اما برای آن‌ها مهم است که بدانند شما هدف مشخصی برای آینده خود دارید. می‌توانید در رزومه نویسی مهارت‌های خود را به نوعی بنویسید که کارفرما و مصاحبه‌گر را تحت تاثیر قرار دهید اما نمی‌توانید ده سال آینده خود را در رزومه کاری خود بیاورید. پس بهتر است از قبل به پاسخ این سوال به خوبی فکر کنید و جواب مناسبی برای آن داشته باشید.

در رزومه نویسی بسیار مهم است که توانایی‌ها و مهارت‌های خود را صادقانه مطرح کنید و از بزرگنمایی دانسته‌های خود پرهیز کنید. هیچ کس دوست ندارد فردی را استخدام کند که رزومه‌‌ای غیرواقعی برای استخدام ارائه می‌کند اما بیشتر کارفرماها تمایل دارند فردی را استخدام کنند که علاقمند به یادگیری مهارت‌های جدید است. آن‌ها دوست دارند ببینند شما به عنوان سرمایه انسانی شرکت برای ده سال آینده خود برنامه‌ریزی مشخصی دارید.
چگونه به این سوال پاسخ دهیم؟

کارفرما دوست دارد کسی را استخدام کند که برای گرفتن شغل مورد نظر بیشترین تلاش را کند و بیشترین علاقه را نشان دهد. با طرح این سوال که آینده شغلی خود را در ده سال آینده توصیف کنید کارفرما می‌خواهد بداند شما در آینده نیز مسیر شغلی را طی خواهید کرد که برای آن درخواست استخدام فرستاده‌اید یا خیر؟ مثلا اگر برای استخدام در شغل مدیر آی‌تی درخواست بدهید و هنگام مصاحبه در جواب این سوال بگویید در ده سال آینده تمایل دارید یک سرمایه‌گذار بانکی شوید، قطعا پاسخ درستی را به کارفرما نداده‌اید و استخدام نخواهید شد.
چه پاسخی برای هدفگذاری و توصیف آینده شغلی مناسب است؟

برای این که بهترین جواب را به این سوال بدهید باید به رزومه کاری و سوابق خود دقت داشته باشید. هدفگذاری‌های شما باید بر اساس مسیری که طی کرده‌اید تعریف شود. اگر سمت‌های سغلی شما تا به حال در زمینه مارکتینگ و فروش بوده است بهتر است توانایی‌ها و مهارت‌های خود را در همین زمینه پرورش دهید و فعالیت شغلی شما در آینده نیز مربوط به همین بخش باشد. بهترین جواب‌ها برای این سوال باید بر اساس نکات زیر داده شود:

· بهترین جواب، یک جواب کلی و عمومی بدون توصیف جزییات است: اگر درباره شغلی که درخواست داده‌اید به اندازه کافی نمی‌دانید بهترین راه این است که از اضافه کردن جزییات به جواب خود پرهیز کنید و یک جواب کلی با توجه به فرد مصاحبه‌گر بدهید.

· نشان دهید که به یک شغل بلند مدت فکر می‌کنید: اگر در رزومه کاری خود سوابق کوتاه مدت زیادی در شغل‌های مختلف دارید باید بدانید کارفرما درباره استخدام کردن شما نگرانی‌هایی دارد. با مطرح کردن این سوال که خود را در پنج یا ده سال آینده توصیف کنید، بیشتر می‌خواهد اطمینان حاصل کند که با استخدام شما در فرد مطمئنی سرمایه‌گذاری کرده باشد. هر کمپانی میزان زیادی وقت، انرژی و هزینه صرف آموزش نیروهای جدید می‌کند و این هزینه با حذف شدن یک فرد از بین می‌رود.

· علاقه و اشتیاق خود را ثابت کنید: با نشان دادن علاقمندی‌های خود می‌توانید کارفرما را متقاعد کنید که برای این شغل مناسب هستید و در ده سال آینده نیز در همین مسیر فعالیت خواهید کرد. بیشتر شرکت‌ها تمایل دارند افرادی را استخدام کنند که به شغل خود علاقه داشته باشند. هیچ کارفرمایی دوست ندارد کسی را استخدام کند که هنوز نمی‌داند این مسیر شغلی را دوست دارد یا خیر.

· هدفگذاری‌های بلندپروازانه نداشته باشید: در جواب این سوال نیاز نیست رویاپردازی کنید و کارفرما را تحت‌ تاثیر قرار دهید. پاسخ به این سوال باید ساده، روان و هدفمند باشد. کارفرما دوست دارد با فردی واقع‌بین همکاری کند تا شخصی که در رویاهای بلندپروازانه خود زندگی می‌کند.
چه پاسخی برای هدفگذاری و توصیف آینده شغلی مناسب نیست؟

پیش از این که به جلسه مصاحبه بروید درباره این سوال فکر کنید و جواب صادقانه این سوال را با خود مرور کنید. باید بدانید پاسخ این سوال تقریبا در رزومه شما مشخص شده است. اگر ده سال سابقه کار داشته باشید و این پراکندگی در هدفگذاری‌های شما در رزومه کاریتان مشخص باشد کارفرما به آسانی ایده‌های شما درباره ده سال آینده را باور نخواهد کرد. جواب شما باید باورپذیر و به دور از جزییات باشد. از پاسخ دادن به این سوال با شیوه‌های زیر پرهیز کنید:

· بیش از حد فکر نکنید: اگر این سوال از شما پرسیده شود بدترین جوابی که می‌توانید بدهید این است که بگویید: «راستش این سوال بسیار سختی است و نمی‌توانم جواب قطعی به آن بدهم اما …» این جواب می‌تواند آینده شغلی شما را نابود کند. کارفرما با گرفتن این جواب متوجه می‌شود شما هنوز هیچ هدفگذاری مشخصی برای زندگی شغلی خود ندارید.

· سعی نکنید متمایز و خاص به نظر برسید: باید بدانید تلاش شما برای این که خود را فردی متفاوت یا فراتر از چیزی که هستید نشان دهید، کار اشتباهی است. افراد واقعی همیشه جذاب‌تر هستند. در جواب این سوال لازم نیست برنامه اختراع یک وسیله کاربردی را داشته باشید، تنها لازم دارید نشان دهید به مسیر شغلی مورد نظر علاقه کافی دارید.

· چند هدف متفاوت نداشته باشید: پراکندگی در هدف‌هایی که در پاسخ این سوال ارائه می‌کنید می‌تواند کارفرما را از استخدام شما منصرف کند. اکثر افراد تمایل دارند با کسی کار کنند که در یک زمینه مهارت دارد و می‌خواهد در همان مسیر حرفه‌ای شود. ارائه چندین هدف متفاوت می‌تواند باعث شود کارفرما شما را جدی نگیرد.
آخرین نکته برای هدفگذاری هنگام رزومه نویسی

توجه داشته باشید نیازی نیست به هر قیمتی شده شغلی را به دست آورید که با علاقه‌های شخصی شما تفاوت دارد. وقتی به رزومه کاری خود نگاه می‌کنید باید از مسیری که طی کرده‌اید رضایت داشته باشید و همین مسیر را برای ده سال آینده خود ترسیم کنید.

شما می‌توانید برای ساخت رزومه ای حرفه از ابزارهای کارآمدی مانند رزومه های آماده سایت رزومه-فا استفاده نمایید و برای یافتن شغل دلخواه خود به صفحه رزومه-فا مراجعه کنیدو فایل های آماده رزومه را که به صورت کاملا حرفه ای تهییه شدند را دریافت کنید.