رزومه چیست؟

رزومه ساز آنلاین

رزومه چیست؟
حتما برای شما هم پیش آمده است که برای استخدام، نیاز به یک رزومه داشته باشید و با این سوال رو‌به‌رو شوید که رزومه چیست و چه نکته‌هایی باید در آن ذکر شود یا چه مواردی را باید به صورت برجسته نشان داد تا بتوان نظر کار‌فرمایان را به آن جلب کرد.

در این مقاله شرح می‌دهیم که رزومه چیست و چگونه یک رزومه کاری بنویسیم و چه مواردی را در رزومه‌نویسی رعایت کنیم.

رزومه متنی است که می‌تواند بین یک تا چند صفحه متغیر باشد و در آن اطلاعاتی مانند پیشینه تحصیلی و کاری افراد و نیز توانایی‌‌ها و اطلاعات شخصی او ذکر می‌شود و به نوعی تبلیغی است که در آن ویژگی‌های خود را به کار‌فرمایان عرضه می‌کنند تا آن‌ها با در دست داشتن این اطلاعات اولیه بتوانند توانایی‌ها و مهارت‌های او را برای استخدام ارزیابی کنند و بهترین گزینه موجود را انتخاب بکنند.

در حقیقت رزومه، یک تصویر ذهنی را از توانایی‌ها و فعالیت‌های شما در زمینه شغل مورد نظر نشان می‌دهد و باعث می‌شود کارفرمایان با مطالعه آن متقاعد بشوند که از میان داوطلب‌ها، کدام یک برای دعوت به مصاحبه مناسب‌تر است.

رزومه کاری
اولین گام برای استخدام در شغل مورد نظر، داشتن یک رزومه کاری است و افراد برای این که در این شغل، با سایر داوطلب‌ها رقابت بکنند، رزومه‌ای برای کارفرمایان ارسال می‌کنند و در آن با ذکر مهارت‌های شغلی و پیشینه تحصیلی خود سعی می‌کنند تا کارفرمایان را قانع کنند که می‌توانند مناسب‌ترین گزینه در جایگاه شغل مورد نظر باشند.

در اغلب موارد برای استخدام، تعداد زیادی رزومه کاری ارسال می‌شود که کارفرما فقط تعداد محدودی را مطالعه می‌کند و اگر یک رزومه کاری، اطلاعاتی مبهم و غیر مرتبط داشته باشد فرد برای مصاحبه دعوت نخواهد شد. پس در رزومه کاری، اطلاعات مربوط به مهارت‌های کافی و سوابقی در زمینه شغلی مورد نظر، باید به شکل اصولی و کارآمد درج شود.

موارد قابل ذکر در رزومه
۱. اطلاعات شخصی

اطلاعات شخصی شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد به صورت کامل، وضعیت تاهل، شماره همراه، ایمیل و آدرس است.

در بیش‌تر مواقع کارفرمایان بر اساس ضرورت و موقعیت شغل، در آگهی جذب نیرو به متقاضیان تاکید می‌کنند که رزومه آن‌ها باید عکس داشته باشد.

هم‌چنین اگر در رزومه خود از عکس استفاده می‌کنید آن عکس باید با پوشش مناسب و پرسنلی باشد.

۲. تحصیلات و مهارت‌ها

سوابق دانشگاهی خود را با ذکر محل دریافت مدرک خود فهرست کنید و اگر نمرات خوبی دارید آن را در رزومه خود درج کنید و در صورت داشتن مشروطی، آن را بیان نکنید و فقط هر چه را که واقعیت دارد بنویسید و از گفتن دروغ بپرهیزید زیرا به محض این که کارفرما متوجه بشود، رزومه شما رد می‌شود.

۳. تجربه‌های کاری

در این قسمت شما باید اطلاعاتی از توانمندی‌های خود بدهید که مرتبط با شغل مورد نظر باشد. به عنوان مثال اگر در زمینه بازاریابی به دنبال شغل هستید باید این را بدانید که در این زمینه بر توانایی گفت‌وگو و قانع کردن مشتری تمرکز کنید.

۴. علاقه‌مندی‌ها

افراد باید توجه داشته باشند که اطلاعات مربوط به این قسمت باید کوتاه و جامع باشد و بیش‌تر برای افرادی کاربرد دارد که سوابق شغلی و سن کم‌تری دارند و برای افرادی با سوابق شغلی بالا، از اهمیت این قسمت کاسته می‌شود.

در این قسمت باید علاقه‌مندی خود را در زمینه‌هایی مانند ورزش و هنر بیان کنید و اگر در آن زمینه نوآوری داشته‌اید آن را ذکر کنید اما به گذراندن اوقات فراغت انفرادی خود اشاره نکنید و اگر کتاب می‌خوانید نام چند مورد از کتاب‌های مورد علاقه‌تان را درج کنید.

۵. توانمندی‌ها

میزان تسلط خود در خواندن و نوشتن زبان‌های خارجی به ویژه زبان انگلیسی و مهارت خود در زمینه کامپیوتر مانند تسلط به آفیس را در آن ذکر کنید و هم‌ چنین می‌توانید اگر در زمینه رانندگی مهارت دارید آن را به فهرست اضافه کنید.

۶. معرف‌ها

این قسمت تنها زمانی ضرورت دارد که از شما خواسته شود نام معرف خود را بنویسید در غیر این صورت ضرورتی ندارد و شما نیز نام حداکثر دو معرف را ذکر کنید که یکی معرف تحصیلی مانند استاد دانشگاه است و دیگری می‌تواند معرف حرفه‌ای مانند هم‌کاران قبلی باشد.

۷. درباره من

در این قسمت که معمولا در بالای رزومه قرار دارد و فرد را از دیگری متمایز می‌کند باید خلاصه‌ای از مهارت‌ها و توانمندی‌های مهم خود را بیان کنید و هنگامی که خود را معرفی می‌کنید اعتماد به نفس داشته باشید و به اهداف خود اشاره کنید.

انواع رزومه
۱. رزومه زمانی

در رزومه زمانی، پیشینه و مهارت‌های افراد به ترتیب از آخرین توانایی و مهارت نوشته می‌شود و شروع این رزومه از آخرین پیشینه افراد است.

این شیوه رزومه نویسی از شیوه‌های رایج در رزومه است زیرا کارفرمایان مطابق با آن از آخرین کار‌هایی که داوطلب‌ها انجام داده‌اند باخبر می‌شوند و به همین دلیل آن را به سایر انواع رزومه ترجیح می‌دهند و اگر فردی دارای پیشینه‌ای زیاد در شغلی باشد این نوع رزومه برای او بهترین گزینه است.

۲. رزومه کاری

در رزومه کاری تاکید بر مهارت و توانایی‌های فرد در زمینه مورد نظر است و تفاوتش با رزومه زمانی این است که تاریخ و زمان در آن اهمیت ندارد.

در این رزومه تخصص‌ها و مهارت‌های افراد مورد بررسی قرار می‌گیرد و سابقه افراد در آن ارزیابی نمی‌شود و افراد فقط مهارت‌هایی را که به دست آورده‌اند، برای کارفرما ذکر می‌کنند و در انتها به سابقه و تجربه آن اشاره می‌کنند.

این رزومه به افرادی که تجربه محدودی دارند یا تصمیم گرفته‌اند که شغل خود را تغییر دهند مناسب است و افراد می‌توانند با نشان دادن مهارت‌ها و توانایی‌های خود، تجربه محدود خود را کم‌تر نشان بدهد.

۳. رزومه ترکیبی

این رزومه ترکیب رزومه کاری و زمانی است به این شکل که در بالای رزومه فهرستی از توانایی‌ها و مهارت‌های فرد نوشته می‌شود و در پایین آن، سوابق کاری افراد ذکر می‌شود که به وسیله آن هم می‎‌توان صلاحیت‌های خود و هم سوابق کاری را گزارش داد و کارفرما نیز به هر دو اطلاعات دسترسی داشته باشد.

۴. رزومه اینفوگرافی

این رزومه از عناصر گرافیکی (رنگ، تصویر، نمودار و …) تشکیل می‌شود و می‌تواند همراه با متن یا بدون متن باشد.

رزومه‌های عادی برای نشان دادن سوابق و مهارت‌های فرد است و در قالب یک متن نوشته می‌شود اما در رزومه اینفوگرافی عناصر رنگ، طرح، قالب ‌بندی، چیدمان و فونت‌های متفاوتی استفاده شده است که اطلاعات را به بهترین شکل نمایش می‌دهد.

۵. رزومه با پروفایل

در رزومه با پروفایل، تجارب، مهارت‌ها، هدف و تصمیم‌ های افراد در زمینه شغل مورد نظر در قالب تعداد محدودی از جملات بیان می‌شود.

اگر افراد تجارب زیادی در زمینه مورد نظر دارند آن را به صورت چند جمله محدود برای مدیر یا کارفرما شرح می‌دهند و اگر تجربه و پیشینه زیادی نیز نداشته باشند می‌توانند توانایی‌ها و مهارت‌های خود را در آن ذکر کنند.

۶. رزومه هدفمند

در یک رزومه هدفمند فقط مهارت‌هایی که مرتبط با شغل درخواستی است ذکر می‌شود و برای نوشتن آن نباید از رزومه‌های قبلی استفاده کرد و باید نکته‌های مهم مربوط به همان کار در آن برجسته شوند.

پس با نوشتن یک رزومه هدفمند، کارفرما برای انتخاب افراد متقاصی آن شغل می‌تواند تصمیم بهتری بگیرد و همیشه باید این را به یاد داشته باشید کارفرما، قبل ازآن که بررسی کند شما مناسب آن شغل هستید یا نه، نحوه نوشتن رزومه نویسی شما را در نظر می‌گیرد.

۷. رزومه غیر متعارف

رزومه غیر متعارف یکی از انواع رزومه است که در آن ممکن است طرح گرافیکی، نمودار و عناصر بصری دیگر به کار رفته باشد.

این رزومه می‌تواند به شکل آنلاین و چاپ شده، ویدیویی یا حتی در لینکدین همراه با تصاویر باشد که بیش‌تر برای شغل‌های هنری و خلاق می‌تواند گزینه بسیار مناسبی به شمار آید که می‌خواهند با ساختن طرح‌های بصری یا ساخت یک صفحه وب سایت، توانایی و مهارت خود را در آن زمینه نشان دهند.

۸. مینی رزومه

در یک مینی رزومه اطلاعات کوتاهی درباره شغل و توانایی‌های متقاضی است که فقط متناسب با همان شغل مورد نظر است.

در بیش‌تر موارد همان یک رزومه استاندارد کافی است و این مینی رزومه‌ها بیش‌تر برای فرصت‌های شغلی و نمایشگاه کار کاربرد دارد و زمانی می‌شود از این نوع رزومه استفاده کرد که با افراد زیاد در ارتباط باشید و بخواهید اطلاعات خود را به مدیری بدهید که احتمالا در میان آن‌ها است.

اگر به دنبال کار هستید یک رزومه خوب، شما را در این زمینه کمک می‌کند و هیچ وقت این را فراموش نکنید که رزومه نوشته‌ای است که مهارت‌ها و پیشینه شما را برای مدیری به نمایش می‌گذارد که هرگز شما را ندیده است و نمی‌شناسد پس در رزومه نویسی باید دقت لازم را به کار ببرید تا بتواند شایستگی شما را به نمایش بگذارد.

شما می‌توانید برای ساخت رزومه ای حرفه از ابزارهای کارآمدی مانند رزومه های آماده سایت رزومه-فا استفاده نمایید و برای یافتن شغل دلخواه خود با موفقیت قدم بردارید.

– با رزومه های آماده سایت رزومه-فا، به راحتی رزومه ای کاملا حرفه ای بسازید.

برای داشتن رزومه ای کاملا حرفه ای و کارفرماپسند بگونه ای که کارفرمای مورد نظرتان را شگفت زده کنید که با دید مثبت و بسیار بالاتری به شما نگاه کند. رزومه های آماده سایت رزومه-فا را که از تمام جهات عالی و منحصر به فرد هستن را به شما پیشنهاد می دهیم.